12 Haziran 2011 Pazar

Türkiye'nin Büyük Tabusu; Bekaret!

Hayatımızın en büyük tabusu ve kâbusu: bekaret..

Türkiye de büyük bir sorun halinde şu an bekaret olayı. Yıllarca "özenle" saklanmış bir şey, kimilerine göre bir kabus kimilerine göre tabu kimilerine göre ise "önemsiz" bir şey. Ama aslına bakılırsa ne onsuz olabiliyoruz ne de onunla doğru düzgün yaşayabiliyoruz.

Nereden geldi lan bu konu aklına demeyin. Bu ülke de konuşulmayanı, tu kaka edilen her şeyi konuşacağız burada. Bekaret konusunda bunlardan birisi ve belki de en önemlisi. Aslında bu konu için iki önemli soru var? Birincisi; erkerler neden bekarete önem verir ve neden bakire bir kız ararlar? İkinicisi ise; kadınlar için bakirelik neden tabu haline gelmiştir?

Muhakkak bu iki sorunun temeli erkek egemen topluma dayanıyor, ben ikinci sorudan başlayayım düşüncelerime. Bir kere günümüzde hâlâ kadının toplumda yeri yoktur, hâlâ geri planda kalırlar. Devamlı bir baskı unsuru vardır kadının üzerinde. Oturmasını kalkmasını bilecek, heryerde konuşmayacak, sokakta gülmeyecek, erkekleri "tahrik" edebilecek kıyafetler giymeyecek, sadece çocuk doğuracak, üstüne kuma getirilen bir varlık olacak vs. vs. Yani saymakla bitmez.. Asırlarca Müslüman ülkelerde kadın hep yok sayılmıştır. Kadının tek iyi görevi evi temizlemek ve erkek evlat doğurmak, eğer kazara kız doğurursa ya üstüne kuma getirilecek ya da yok sayılacak. İşte bütün bunlar kadının bekaret tabusunda büyük önem taşıyor.

Bakirelik kadınlarda saflığı ve temizliği simgeliyormuş, eğer bir kadın bakire değilse o kadın "kirlenmiş" sayılıyormuş maalesef. Bu nasıl bir mantıktır hâlâ anlamış değilim. Bu insanlar hâlâ namusu iki bacak arasında arıyorlar. Nedir yani sizin derdiniz? Bir tane "zar" için mi bütün bu cinayetler, dayaklar ve olaylar? 21. yüzyılın Türkiye'sinde biz hâlâ bunları konuşuyorsak vah bizim halimize. Bu sorunun akabinde bir de "gerdek gecesi" konusu var ki akıllara zarar. Hani o apayrı konu tamam ama o gece de bekaret çok önemli (!). Kanlı çarşaf mı asan ararsın, bakire olmadığı için elini bilerek keserek kanatan kadın mı ararsın yine karısının bakire olmadığını duyupta düğün gecesi cinayet işleyen sapık herifler mi ararsın? Yani tonla şey var.. Yazık diyebiliyorum sadece.

Gelelim ilk soruya yani erkek açısından bakalım olaya.

Aslında erkerklerin ne istediği de meçhul. Benim hemcinslerim ne istediğini pek bilmiyor. Bir sürü kızla ilişkiye girerler, o zaman bekaret önemli değildir ancak evleneceği kadında bekaret ararlar. Pardon ya kadın demiyoruz değil mi? "Kadın" denince bakire olunmuyordu, çok pardon. Önemli olan erkeklerin ne istediği ve aldıkları hazdır. Bir erkek olarak gerçekten anlamakta güçük çekiyorum. Bir insan ister kadın olsun ister erkek bir an önce bu tabuyu yıkmalıdır. Aslında bu sorunu kökten çözmek zaman alsa da mümkün bana göre. CMYLMZ'ın dediği gibi "eğitim şart" bu konu da.

21. yüzyılda bekaret diye bir tabu olmamalı. Herkes özgürce yaşamalı, kimse yaşadıklarıyla sorgulanmamalı diyerek bitirelim konuyu. Ben dilimin döndüğünce aslında çokta açık olmamak şartıyla yazdım 3-5 bir şey, geri kalanı da sizler doldurursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder